Twitter’dan havadisler

Sosyal medyanın mihenk taşlarından sayılan Twitter; 2016’nın ilk çeyreğinde, finansal grafikler incelendiğinde zararda olduğu gözler önünde! Şirket bu durumla beraber yeni stratejiler geliştirmeye hazırlanıyor. Twitter, geliştirdiği yeni politikalarla popülerliğini en üst seviyelerde tutmak için elinden geleni yapıyor.

2016’nın ilk çeyreğinde zararda

Sosyal medyanın devlerinden olan Twitter, 2016’nın ilk çeyreğinde 79 milyon dolar zarar etti.

twitter 2015 ilk çeyrek

Twitter’ın finansal ilk çeyrek sonuçları açıklanmasıyla beraber borsadaki değeri yüzde 13 geriledi. Analistlerin beklentilerine göre gelecek sonuç 678 milyon dolardı. Fakat şirket geliri 595 milyon dolarda takılı kaldı.

Dünyadaki toplam kullanıcı sayısını yüzde 3 arttıran Twitter, 2016’nın ilk çeyreğinde 310 milyon kullanıcıya ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aktif üye sayısı ise 65 milyon olarak stabil kaldı. Ayrıca, Twitter kullanıcılarının yüzde 80’i mobil cihazlar üzerinden Twitter’a bağlandığı şirket tarafından belirtildi.

Şirket, 2014’ün son çeyreğinde 361,3 milyon dolar, 2015’in son çeyreğindeyse 710 milyon dolar gelir elde etmişti.

Sosyal medya platformuna veda etti

Twitter, geçtiğimiz günlerdeki Apple Store’daki “sosyal ağ” kategorisinden kaldırılarak “haberler” kategorisine geçiş yaptı. Artık Twitter bir sosyal ağ olarak anılmayacak!twitter

 2016’nın ilk çeyreğine bakıldığında Twitter’ın zararda olduğu gözler önündeydi. Twitter kendi grafiklerinde okların aşağı gösterdiği bu günlerde yeni strateji belirlemeye hazırlanıyor. Tüm uygulama marketlerinde Twitter’ın kategorisini artık “haberler”.

Sosyal ağ dendiğinde “Facebook ve Twitter” sosyal medyanın devlerinden sayılırdı. Fakat herkes tarafından bilinen bir gerçek var ki;  sayısal grafiklere bakıldığında uygulamalar arasında Facebook açık ara fark ile birinci sırada. Bu grafiklerde, Twitter bütün stratejilerine rağmen Facebook’u sollayamadı.

Twitter’dan böyle bir hamle geleceği sinyalleri aslında “Twitter Moments” ile kullanıcılara verilmişti. Henüz ülkemizde aktif olmayan “Twitter Moments” ile beraber dünyadaki gelişmeleri tek bir sekme üzerinden takip edebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde kullanıcılar takip etmedikleri hesap dahi olsa en sıcak gelişmeleri, Twitter’da içerik yöneticileri tarafından seçilen ve popüler olan başlıkların kullanıcılara sunulması hedeflenmiştir.

Yeni özellik: Bağlan

Twitter daha fazla kullanıcıya kolayca ulaşmanız için, aplikasyonun içerisinde sol üstte yer alan “bağlan” butonunu geliştirdi.

Twitter günden güne güncelliğini geri kazanmak için adım atmaya devam ediyor!

İlgilediğin konuları bir araya getirerek çevreni geliştirmene yardımcı oluyor. Örneğin seninle aynı takımı tutan, seninle aynı okula giden veya seninle aynı bölümü okuyan insanları, kullanıcıların kendi girdikleri bilgileri toplayıp analiz edip birbirinden ayırarak senin önüne sunuyor. Takip ettiğin konulardaki kişileri kolayca sana bağlayacak!

Takip etmekten hoşlanacağın kişi ve hesapların tümünün aynı yerde olacağı detaylı bir listen olacak. Uygulamayı güncelleyerek mavi bağlan butonunu sol üstte görmeniz mümkün!

Kadir Has University