Türkiye fiberleşiyor mu?

İnternet günümüzde hayatımızın temel bir parçası haline geldi. Evde, işte hemen hemen her yerde interneti aktif bir şekilde kullanıyoruz. Bu doğrultuda internetin bağlantı hızı da bizim için hayati bir öneme sahip. Ülkemizde internet uzun yıllardır ADSL tabanlı kullanılmaktaydı. Fiberin de hayatımıza girmesiyle birlikte internete erişme hızları da değişmeye başladı ve günümüzde ADSL’e göre çok daha yüksek hızlarda internet bağlantısı sunabiliyor.

Peki nedir bu fiber diyorsanız? 

Fiber internet, fiber optik hat kullanılarak sağlanan erişim teknolojisidir. Adından da anlayacağımız gibi cam elyafı ortam olarak kullanılmaktadır. Bu ortam sayesinde çok yüksek hızlara çıkması mümkündür. Dünyada ulaşılmış en yüksek erişim hızları sadece evlere 1000 megabayttır. 

Ayrıca, fiber internete ışık hızında internet de denilmektedir. Bunun temel sebebi fiber optiğin, yani cam elyafının içinde bilgilerin ışık hızında hareket etmesidir. Fiberle, ADSL arasındaki en önemli fark da şudur: Kullanılan erişim teknolojisindeki fiberoptik ortam ile bakır kablolar üzerinden çalışan ortam arasında fark vardır. ADSL teknolojileri ayrıca temel olarak bütün Digital Subscriber Line (DSL) teknolojilerinin hepsi bakır kabloları kullanılırlar. Dolayısıyla internetin hızları bakır kablonun limitiyle sınırlanmıştır. Fiberoptik kabloda hız ve mesafeyle ilgili neredeyse sınır yoktur çünkü, fiberoptik kabloda ucuna bağladığın sistemlere bağlı olarak değişen teknolojiler mevcuttur. 

Bir diğer yandan bu teknoloji dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişmeye başladı. Bu günlerde telekomünikasyon şirketi Türk Telekom, Avea ve TTNET “Türk Telekom” markası altında birleştiğini duyurdu. Türk Telekom şirketinden yapılan açıklamada “Türkiye’nin büyüme ivmesini de dikkate alarak belirlenen yeni yapılanma, gelecek dönemde Türk Telekom’un ülkenin ve bölgenin dijital üssü olma vizyonunu da içeriyor” denildi. 

Yeni dönemle birlikte Türk Telekom’un 206.000 kilometrelik fiber ağının en hızlı ve en yüksek kapasitede iletişim ve eğlence hizmetlerinin hem mobil hem de sabit ağlar üzerinden verilmesini mümkün kılacağı belirtiliyor. 

Fiber internet Türkiye’de internet hızında yaşanan sorunlara cevap olabilir mi?

Fiber internetin Türkiye’ye girişi oldukça hızlı olmasına rağmen alt yapı konusunda hala devam eden sıkıntılara da bulunuyor. İstanbul’da birçok semtte fiber internet bulunmasına rağmen düzgün bir dağıtım sistemi oluşturulmadığı için mahalleden mahalleye farklılık göstermekte. Bir sokakta fiber internet diğerinde ADSL kullanılması can sıkıcı boyuta ulaştı. Kimse ADSL‘e düşman değil, bağlantı hızlarındaki istikrarsızlık sorunu olmasa kimse büyük ihtimalle sesini çıkarmazdı ancak aradaki hızsal mesafeler o kadar fazla dereceye geldi ki, insanların bu konuda sabrı taştı. Bu günlerde çevremizde kime sorsak bir umutsuzluk içinde herkes internetinden dert yanıyor insanların ortak şikayeti ödenen faturaların karşılığını bulamaması ve dünyadaki bağlantı hızları da ortadayken gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye’nin daha iyi bir internet sisteminin oluşturulmasının zamanı geldi de geçti.