Tüm yönleriyle WordPress

WordPress, Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan blog sistemlerinden biri. Şüphesiz en çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de ücretsiz ve açık kaynaklı olması. Özellikle Türkiye’de neredeyse artık her websitesi WordPress tabanlı. Peki WordPress neden bu kadar yaygın, ne kadar güvenli ve yükselişinin sebepleri neler? Web geliştirici Doruk Tokçabalan’a WordPress hakkında merak edilenleri sorduk.

Günümüzde internet sitelerinin ve özellikle haber sitelerinin büyük bir çoğunluğunun WordPress üzerinden oluşturulmasının temel sebebi nedir?

İlk zamanlarda WordPress’’in bu denli yükselmesinin temel sebebi kullanım kolaylığıydı diyebiliriz ama şimdi kullanıcı sayısının da belli bir ivme kazanmasıyla beraber WordPress bir içerik yönetim sisteminden ziyade bir platforma dönüştü. Eskiden genel olarak WordPress tabanlı siteler blog veya haber içeriği üreten siteler olurken günümüzde bir mobil uygulamanın arka panelinin ya da herhangi bir alışveriş listesi uygulamasının alt yapısının WordPress tabanlı olarak kullanılabilmesi, bunun yeterince elastik ve modüler bir hale gelmesi günümüzde WordPress’i bu denli popüler hale getiriyor. Ayrıca önemli bir sebep daha var; WordPress üzerinde kullanılan yazılım dili olan PHP son dönemde Facebook sayesinde ciddi bir gelişme gördü, eskiden yavaş ve problemli olduğu söylenen bu dil Facebook’un yaptığı düzenlemeler ile birlikte ciddi bir performans kazandı ve artık çok büyük haber sitelerinin bile altyapısını çözebilecek halde. Ana sebepler olarak bunları söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz dönemde Türkiye bazlı konuşursak “Blogspot” (blogger) en popüler blog oluşturma sitesi iken WordPress’in son dönemdeki yükselişini neye bağlıyorsunuz?

Açıkçası bunun iki sebebi olduğunu söylebiliriz. Birincisi; ‘’WordPress’’in yükselişi, İkincisi ise ‘’Blogspot’’un güç kaybedişi. Blogspot’un güç kaybedişini de kısaca Google ile bağdaştırabiliriz. Blogspot satın alındıktan sonra Google başta ciddi anlamda Blogspot ile ilgilendi ama bir noktadan sonra ilgisini kaybetti. Çünkü muhtemelen Blogspot üzerinden istenilen gelir elde edilemedi ya da bilmediğimiz başka sorunlar yaşandı. O yüzden Google Blogspot üzerinde bulunan ilgisini kaybetti. WordPress ise tam tersi olarak neredeyse firmanın ve vakfın tek ürünü ve bu büyük bir avantaj. Yapısı itibariyle bir vakıf ve bir şirketten oluştuğu için kendi ürünü üzerine düşmesi, ilgilenmesi daha rahat olan bir sistem, bu yüzden WordPress kullanıcıların daha rahat edeceği, kullanıcılara daha rahat gelen ve daha iyi hizmet veren bir sisteme dönüştü. Bu durum da WordPress’in yükselişiyle beraber Blogspot’un düşüşünü hazırladı .

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki temel farklar nelerdir?

WordPress’in yazılım kısmı kaynak kodu açık bir sistem ve bu yazılımın arkasında ‘’WordPress Foundation’’ adlı bir vakıf bulunmakta, bu vakfın kurulma sebebi ileride WordPress’in yazılımcı ekibine bir zarar gelirse WordPress yok olmamasını sağlamak. WordPress’in bütün yazılımsal hakkı bu vakfa ait. Vakfın görevi sürekli kaynak kodunu bozmadan yazılımı güncelleyerek WordPress’i geliştirmek. Ayrıca, vakıf wordpress.org’u koruyor. wordpress.com ise Automattic adlı bir şirketin elinde ve bu şirket WordPress’in ticari kısmını yönetiyor, WordPress siteleri için ücret karşılığı hizmetler veriyor. Yani temel fark wordpress.com işin daha ticari boyutuyla ilgili olması.

WordPress’in Türkiye üzerinden elde ettiği gelir nedir?

Tam rakam olarak bilmemekle birlikte, çok fazla olacağını da sanmıyorum. Çünkü ne wordpress.com’un yaygın olarak paralı kullanımı Türkiye’de fazla, ne de WordPress’in diğer hizmetlerinin.

Peki insanlar WordPress üzerinden oluşturdukları kişisel blogları için ne gibi güvenlik önlemleri alabilirler?

Öncelikle burada profesyonel bir işe kalkışmıyorum ve WordPress’in her özelliğiyle ilgilenmek istemiyorum standart bir blogger olacağım diyorsanız full paket olarak WordPress hizmeti veren bir yerden hizmeti satın almanız gerekiyor. Bu hizmet normalde WordPress’e vereceğiniz paranın üstüne ayda 2-3 $ gibi bir fark oluşturuyor ancak güvenlik açıklarının kapanması, güncellemeler, yedeklemeler, hatalı temaları kontrol etmek gibi bir sürü önleyici sağlıyor. Eğer bu parayı vermek istemiyorum diyorsanız da her zaman güncellemeleri yapmak, iyi bir hosting seçmek ve etraftan bulduğunuz şeyleri sitenize yüklememek gibi önlemleri kendiniz almanız gerekmekte. Temel anlamda bilgisayar kullanmak gibi diyebiliriz.