Taksinin UBER’i

Bir araç çağırıp istediğiniz yere gitmek istiyor ancak ticari taksi çağırmak veya araç kiralamak istemiyor musunuz? O zaman bildiğiniz tüm yöntemleri unutun. Belki de Uber tam size göre bir uygulamadır.

2009’dan bu yana dünyada yüzlerce şehirde hayata geçen Uber aslında bir taksi veya şoförlü özel araç kiralama servisi. Taksi çağırır gibi çağırıp istediğiniz yere gidebilirsiniz, ancak taksiden en önemli fark kredi kartı kullanımı ve dışarıdan taksi gibi görünmeyişi. Dünyada 68 ülkede yer alan Uber şimdi de Türkiye’de. Şu an sadece İstanbul’u kapsasa da geleceği açık bir durumda. Normal taksilere nazaran konfor ve lüksü vaat eden Uber beş seçenekli araç skalasıyla pahalı araçları bile birer taksiye dönüştürebiliyorsunuz.

Nasıl Kullanılıyor?

Uber mobil uygulama veya web üzerinden kullanılıyor. Nakit paranın geçmediği Uber’de sistem kredi kartına dayalı, en başından kredi kartı bilgilerinizi vermezseniz sisteme kayıt olamıyorsunuz. Elden nakit olayını bitiren Uber’in Türk insanını buna nasıl adapte edeceği akıllarda sorular yaratmıyor değil. Taksinizi veya aracınızı çağırmak için telefonunuzun konumunu açmayı unutmayın, zira sistem sizin konumunuzu bularak ayağınıza gelmesiyle çalışıyor. Araç geldiğinde bir bildirim yolluyor, bu sayede durmadan nerede kaldı diye bakmanıza gerek kalmıyor. Gideceğiniz yere ulaştığınızda ücret otomatik olarak kredi kartınızdan çekiyor. Hatta araca binmeden önce ne kadar tutacağını görmek mümkün, Uber size ne kadar tutacağı bilgisini de veriyor.

Uber kendini tanıtmak için genel seçimlerde “sizi bedava taşıyalım” diyerek reklamını patlattı ve kendini duyurdu. İstanbul’da 1000’den fazla sürücüsü bulunan uygulama gitgide yayılacağa benziyor.

uber2

Ticari Taksiler Uber’e Karşı

Dünyada 68 ülkeye servis sağlayan Uber’e karşı taksiciler eylemler düzenliyor. Ticari taksilerin önünü kesen bu uygulamaya karşı taksiciler isyan ediyorlar. Taksilerine yüksek meblağlarda vergi ödeyen taksiciler Uber’in durumundan şikayetçiler.

Türkiye için yeni bir sistemin başlangıcı olan Uber’e insanlar nasıl reaksiyon verecek zaman içinde göreceğiz ancak taksilere göre lüks seçenekleri olan ve kredi kartı imkanı sunan bir sistemi kabullenmek çok kolay gibi duruyor.

Beril Dinç
Kadir Has Üniversitesi – Yeni Medya