Sanal Para: Bitcoin

Öncelikle Para Nedir?

Para, kısaca mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu için kullanılan araçlardan en yaygın olanı. Yani kullanılan ve kullanılabilecek başka araçlar da var. Medeni dünyada kabul gören para birimleri ve değerleri ülke yönetimleri veya merkez bankaları tarafından belirlenmiş durumda. Peki güzel görüntüsü hariç (kağıt paralar için bunu bile söyleyememekle birlikte) hiçbir pratik faydası olmayan bu şişirilmiş metal-altın parçaları için değişim zamanı gelmedi mi? Birçok kolaylık sağlayan ve günümüzde durmaksızın popülerleşen sanal paraların hak ettikleri değeri kazanmalarının zamanı artık gelmedi mi?

Sanal Para: Bitcoin

video-yahoofinance-com8dfea102-b1a8-362e-9e14-5554f85eab4c_full

Sanal para dediğimiz vakit ilk bahsetmemiz gereken şey bu işin öncü birimi olan bitcoin. Her ne kadar “litecoin” , “freicoin” gibi bir sürü sanal para birimi olsa da bu işin öncüsü ve en geçerlisi bitcoin. Bitcoin, merkezi bir birime bağlı olmayan ve tamamen açık kaynak kodlu bir para birimi. Geçtiğimiz aya kadar yaratıcısının kimliği bilinmiyorsu ancak öğrendik ki Avustralyalı iş adamı Craig Wright bitcoinin yaratıcısıymış.

Neden Bitcoin? Avantajları nelerdir?

1) Basılı paradaki gibi gider ve masraf bulunmaz. Geleneksel yöntemle basılan para; nakliye, depolama ve güvenlik için yapılan harcamalar gibi birçok açıdan hükûmetlere artı maliyet ve gider yaratmaktadır.

 2 ) Bir hile yapabilmek için sistem içerisindeki tüm bilgisayarları aynı anda hacklemek gerekli ki bu da günümüzde imkansız denilebilecek bir durum.

3) 2008 krizi ile birlikte bankalar güven kaybederken bitcoin güven kazandı ve iyice destek buldu.

4) Son olarak doların dünya hakimiyetinden rahatsız olan ülkeler zaten bulunmakta ve Çin’in bu konudaki yükselişi de bu ülkeleri rahatsız etmekte. Bu yüzden değer kaybedebilen para birimleri yerine hükümetler bitcoin gibi alternatif para birimlerine önem vermekte.

Sanal para kavramı sizin için tabii ki çok garip ve anlamsız duruyor olabilir ama sonuçta burada kaç bin yıllık bir sistemin değişmesinden bahsediyoruz.

740px-total_bitcoins_over_time

Sanal para birimleri bankaları yok edecek mi?

Geldik işin en çetrefilli kısmına. Dünyada üzerindeki durdurulamaz dijitalleşme ve özgürlük anlayışına bankalar tam anlamıyla ayak uyduramıyor. Buna karşın sanal para birimleri her an değer kazanıyor ve yaygınlaşıyor. Bu yüzden insanlar bankalara artık neredeyse tamamen bir güvensizlik ve hoşnutsuzluk içerisinde bakıyorlar. Bankalar da bunun farkında ve bitcoin gibi sistemler ile işbirliğine girmeye çalışıyor. Dünyadaki dijitalleşme hızla arttığı sürece bu eskiyen sistemin tamamen değişmesi de an meselesi diyebiliriz.

bitcoin-transfers