Sanal Gerçeklik ve Deneyim Çağına Geçiş

Drone/İHA’lar, VR-Sanal Gerçeklik başlıkları, otomatik bağcıklı ayakkabılar vs. derken geçmiş Hollywood filmlerinin hatta Hollywood filmlerinden öte romanların, bizlere anlattığı geleceğin tam ortasındayız. Bu yazı gelecekten ‘meçhul okurlara’ yazılmış bir yazı değil. Her neyse, biz konumuz olan sanal gerçeklik teknolojilerine kısa bir giriş yapalım ve bilgi çağının bitişini izleyelim!

6a00d83451706569e2017ee8115a91970dVR-Virtual Reality dediğimiz ‘Sanal Gerçeklik’ ile AR-Augmented Reality dediğimiz ‘Arttırılmış Gerçeklik’ birbirine karıştırılmakla beraber aslında birbirinden farklı kavramlar. VR-Sanal Gerçeklik mevzusu tam olarak bilgisayar tabanlı grafiklerle gelişen sizin görme, dokunma, duyma, tatma gibi duyu/duyguları bulunduğunuz ortam/çevreden izole bir halde deneyimleyebileceğiniz bir teknoloji iken AR-Arttırılmış Gerçeklik ise sizi bulunduğunuz çevre ile iletişiminizi kopartmadan, tamamen bir izolasyon söz konusu değil, deneyimleyebileceğiniz bir teknoloji.

Germany Gadget Show SamsungFark ettiyseniz ‘deneyim’ kelimesi ön plana çıkıyor. Çünkü sizlere, ben dahil, deneyimlediğim bir şeyi bire bir aktarabilmem mümkün değil. Sizler bu yazıyı okurken bir deneyim yaşıyorsunuz. Nasıl mı? Şöyle: Her biriniz farklı ekran ya da arayüzlerden bu makaleye bakıyorsunuz; Kiminiz mobil telefondan bu makaleyi okurken, kiminiz bilgisayarının başında, tam olarak şu anda bu satırları okuyor.. Bir web sitesi düşünün, bu web sitesinin her zaman mobil ortama özel tasarlanmış bir arayüzü, masaüstü kullanımına özel hazırlanmış farklı bir arayüzü var. Mobil arayüz çoğunlukla uygulama/app tabanlı olabilirken yakın gelecekte giyilebilir teknolojilerin gelişmesi ve farklı arayüzlere uygun arayüz tasarımların geliştirilmesiyle ‘deneyim’ dediğimiz olgu çok daha farklı boyutlara ulaşabilir. Özet olarak yaşadığımız deneyimler sürekli değişmekte ve arayüzlere bağlı olarak farklılaşmakta.

1454911550_fold

Konudan sapmadan, sizlere tavsiyem eğer çevrenizde sanal gerçeklik başlıklarını deneyebileceğiniz bir yer varsa mutlaka deneyin. Ve çevrenize, bunun nasıl bir şey olduğunu aktarmaya çalışın. Bunun çok ama çok zor bir şey olduğunu göreceksiniz. (1,2)

Bilgi çağı bitti deneyim çağına hoş geldiniz!

fb_360_02-0

Öyle bir çağdayız ki, bir çağ bitmeden başka bir çağa geçiş yapıyoruz. Bu hızlanma ve insanlığın engellenemez ‘ilerleyişi’ bizlere yeni çağı, deneyim çağını getirdi. Bu çağ öyle bir çağ ki daha öncekilerin hiç birisine benzemiyor. Benzeyemiyor, çünkü adı üstünde sizlere/bizlere bir  deneyim sunuyor, vaat ediyor. Bu deneyimi yalnızca siz bilebilir, dokunabilir, koklayabilir, hissedebilirsiniz. İşte bu çağı diğer çağlardan ayıran yegane şey deneyimin sizlere sunulması konusunda.

lead_large

Deneyim çağı; teknoloji ile duygularımızın bir şekilde kesişeceği, duygularımızın tasarlanacağı, duyularımızın doğrudan manipüle edileceği bir çağ olacak gibi duruyor. Tasarım her şeyin içerisinde; yeni medyayı tasarlayanlar*, bilgi çağını kuranlar* deneyim çağının da mimarları olacak gibi duruyor.