Sadece gözlükle görülebilen ekran

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde cep telefonu tamircisi Celal Görer 4 aylık çalışmasıyla cep telefonlarının ekranını çıplak gözle görünmez kılan bir çip ve ekranın okunmasını sağlayan özel bir gözlük geliştirdi.

Görer, bundan 4 ay önce bir iş toplantısına katılmak üzere İstanbul’a gitti. Tramvayda, telefonundan e-postalarını kontrol ederken, yanına oturan bir kişinin sürekli telefonuna bakmasından rahatsız olunca aklına dahice bir fikir geldi ve bu fikri hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Görer, üzerine yoğunlaştığı bu projeyle, cep telefonunun ekranını özel bir çip yardımı ile çıplak gözle beyaz ekran olarak görünüp, özel tasarlanan gözlükle bu ekranın rahatça görülmesini sağladı. Cep telefonunu yanındaki başka birisinin görmesini istemeyen kişilerin bu buluşu ile rahatladığını belirten Celal Göger, şöyle dedi:

“Toplu taşıma araçlarında seyahat edenlerin akıllı cihazlarıyla işlem yaparken başkası tarafından yaptıkları işlemin görünmesini haklı olarak istemeyeceklerini düşünerek bu konuda çalışmaya başladım. Cep telefonunda işlemci ile RAM’in arasına yazılım yüklü bir çip koyarak ekrandaki menünün görünmez hale gelmesini sağladım. Telefon ekranına bakıldığında menü görünmüyor ve bembeyaz. Buna bağlantılı olarak bir gözlüğün her iki camının üzerine birer çip yerleştirdim. Gözlüğün numaralı olup olmaması fark etmiyor. Bu gözlükle telefon ekranına bakıldığında menü normal telefondaki gibi görünüyor ve istediğiniz işlemi yapabiliyorsunuz. Şu anda işin başındayım. Bana göre, bu uluslararası boyutta bir buluş. Normal olarak bakıldığında görünmez halde olan cep telefonu ekranındaki menü, gözlüğü takanlar tarafından görülebiliyor. Destek verilirse yakın zamanda gözlüğe takacağım bir on-off düğmesiyle cep telefonu ekranındaki menünün görünüp görünmemesini sağlayacak bir sistem geliştireceğim. İstenildiğinde gözlükteki bu düğmeye basılarak bluetooth kullanılarak anında cep telefonu ekranındaki menünün görünür veya görünmez olması sağlanabilecek. Yani telefon ekranındaki menünün görünüp görünmemesi telefonu kullanan kişinin elinde olacak.”

Cep Telefonlarının Yanında Diğer Ekranlarda da Uygulanabilecek

İlk etapta cep telefonlarında kullanılabilen bu sistemin tablet, bilgisayar ve televizyonlarda da uygulanabileceğini belirten Göger, şöyle dedi:

“Televizyonda izlediğiniz kanal ve filmi kimse görmeden gözlük takarak izleyebilirsiniz. Tablet, cep telefonlarınızla işlem yaparken veya televizyonda film izlerken başkaları bu ekranları bembeyaz görecek. Destek alırsam yakında yollarda kişilerin ellerinde ekranı bembeyaz olan telefonları sık kullanmaya başladıklarını görebiliriz. Önce kahvede denedim. Bembeyaz görünen telefon ekranında gözlük takıp sürekli işlem yaptım. Diğer vatandaşlar bakıp merak etti. “Ekranda bir şey yok deli misin ne yapıyorsun” dediler. Gözlük taktıklarında şaşırıp kaldılar ve bu telefonların ne zaman piyasaya çıktığını sordular. Yazılım dosya haline getirip patent için başvurmayı düşünüyorum. Patent alırsam üretime geçeceğim. Şu anda bir gözlüğü 3 dolara mal ediyorum. Telefona yüklediğim yazılımla birlikte toplamda 4 dolar ediyor. Ama ikinci safhaya yani bluetooth ile tek düğmede görünür veya görünmez hale getiren son aşamaya gelindiğinde ise gözlüğün fiyatı 10 doları bulacak.10 dolarlık gözlüğü kullanarak telefonun ekranındaki menüsü görünür veya görünmez hale getirebiliyorsunuz.”

Kadir Has University