Efsane geri döndü: Pokemon GO

’90 neslinin belki de Türkiye’de elinden alınmasına en sinirlendiği şey olan “Pokemon” yıllar sonra tekrar hayatımızda. Hem de öyle ekran başından izleyeceğimiz türden değil hayatımızın tam ortasında parklarda, caddelerde hatta evlerimizin içinde. Artırılmış gerçeklik (bkz;https://tr.wikipedia.org/wiki/Artırılmış_gerçeklik) yöntemiyle hayatımıza girmiş olan Pokemon GO kimileri için unutulmaya yüz tutmuş bir eğlence anlayışını hayatımıza soktu diyebiliriz. Alışılageldik, evin içerisinde oturarak oyun oynama mantığını çıktığı –aslına bakarsak tam olarak çıkmadı- anda değiştirdi. Oyun içerisinde bir şeyler başarabilmek istiyorsak sokak sokak gezmemiz gerekiyor. Gps üzerinden gerçek haritanın kullanıldığı oyunda oturduğunuz yerleri tekrardan keşfediyorsunuz diyebilirim. En azından benim için öyle oldu yani, evimin 2 sokak ilerisinde bir graffiti duvarı olduğunu 20 yaşında fark ettim dahası var mı? Oyun, Türkiye için resmi çıkışını yapmamış olmasına rağmen o kadar popüler ki şimdiden oyuncu buluşmaları yapılmaya başlandı bile.

pokemon-go-indir

Oyun ile ilgili olarak aklınıza takılabilecek olan birkaç bilgiye şuradan detaylı olarak ulaşabilirsiniz yazının geri kalanının kaynağı olarak; https://forum.donanimhaber.com/m_118336824/tm.htm

S: Oyun Türkiye Play Store ve App Store’a ne zaman gelir?
C: Oyunun yapımcılarından biri şöyle bir tweet atmış:

“NianticLabs yapımı Pokémon GO oyunu şimdiden bazı ülkelerde çıktı, Amerika’da bugün gibi, diğer ülkelerde de hafta bitiminde çıkabilir.”

S: Şimdi oyunu .apk olarak veya Yeni Zelanda App Store’dan indirsem, oyun resmi olarak çıkınca hesabıma ne olur?
C: Öncelikle söyleyeyim, bazı arkadaşlar, “biz korsan oynamış oluyoruz şu anda, ileride bu hesabımla oynayabilecek miyim?” tarzı endişelere düşmüşler. Yahu adamların sizin hesaplarınıza bir şey yapacağını hiç mi hiç sanmıyorum. Ama hesapların hepsi sıfırlanabilir, orayı bilemeyiz.

S: Intel işlemcilerde çalışmıyor mu?
C: Şu an için hayır, ileride bu durumla ilgili bir şey yapılır mı bilemiyorum.

S: Hangi Android sürümlerini destekliyor?
C: Android 4.4 ve üzeri

S: Oyun ne kadar internet harcıyor?
C: 1 saatte 3-10 mb arası

pokemon-go-nick_statt-screenshots-1_0
S: İnternetten indirilen “.apk” dosyasını yüklemeye izin vermiyor, ne yapmalıyım?
C: Ayarlar-Güvenlik sekmesinden bilinmeyen kaynaklara izin veri işaretlemeniz gerekiyor.

S: “.apk” dosyası paket ayrıştırma hatası veriyor, ne yapmalıyım?
C: Bunun 2 sebebi olabilir. Birincisi, indirdiğiniz “.apk” dosyası bozuk olabilir ya da indirirken bir hata oluşmuştur. Tekrar indirmeyi ya da farklı bi siteden indirmeyi deneyiniz. İkincisi, android sürümünüzün yetersiz olması. Yukarıda belirttiğimiz gibi oyun için Android sürümünüz en az 4.4 olmalı. Ayarlar-Hakkında sekmesinden Andorid versiyonunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer 4.4 altında ise ya root yapıp custom rom kurarak oyununu çalıştırabilirsiniz (sistem özellikleri yetersizse işe yaramaz, sadece kurmuş olursunuz, oynayamazsınız yani. Ama cihazı 4.0 olan arkadaşların çoğunun çalıştırabileceğini düşünüyorum.)

S: “GPS Signal Not Found” hatası veriyor, ne yapmalıyım ?
C: Ayarlar-Geliştirici seçenekleri sekmesinden sahte konumları kapatın ve Ayarlar-Konum sekmesinden konum belirleme ayarını en yüksek yapın.

S: Pokeball’um bitince ne yapacağım?
C: Level atladıkça veya Pokestop bölgelerine giderek Pokeball elde edebilirsiniz. Bunun dışında oyun içi satın alım da yapabilirsiniz.

S: CP nedir?
C: Basit bi açıklama ile “Pokémon’un gücü diyebiliriz. Ama istisnalar da olabilir. Ve iki aynı pokemonun cpsi aynı olmuyormuş.

pokemon-go

S: Oyun sadece Pokemon toplama üzerine mi kurulu?
C: Tabi ki hayır, GymCenter’larda kapışabiliyoruz, onu geçtim, GymCenter’ları ele geçirip sahibi olabiliyorsunuz.

S: Evin içinde yürüyorum ama karakterim hareket etmiyor ve illa bizim mi hareket mi etmemiz lazım?
C: Evin içinde 1-2 adım belki ilerlersin. Ve evet, illa hareket etmeniz lazım ve bunun değişmesini istemek mantıksız çünkü oyunun olayı, onu diğer oyunlardan ayıran özelliği bu.

S: CP’si düşük olan Pokémon’u yakalamalı mıyım?
C: Evet. Şöyle ki, aynı tür Pokémonlar’dan düşük olanları Transfer edip o türün Candy’sini alabilirsiniz, CP’si yüksek olanı da bu sayede Evolve edersiniz. Aynı türü yakaladığınızda sanırım 3 Candy veriyor (değişiyoe olabilir, emin değilim ama veriyor). Transfer edince de 1 tane veriyor. Böyle böyle Evolve için yeterli Candy’i toplamış oluyorsunuz. Hatırlatmakta fayda var; Candy’ler karaktere özel. Pikachu Candy, Evee Candy gibi. KaraterAdı Candy

S: Pokestoptan item alınca daha sonra tekrar deneyiniz benzeri bir şey yazıyor. Ne kadar sürede bir item toplayabilirim ?
C: 5 dakikada bir toplayabilirsiniz. Tabi bu süre aynı Pokestop için geçerli. İsterseniz atlayın arabaya tüm şehirdeki Pokestoplar’dan toplayın itemleri, sorun yok.

S: Egg (Yumurta) çıksın diye şu kadar km arabayla dolaştım ama yumurtam çıkmadı, sebebi nedir?
C: Oyun buna karşı bi önlem almış. Hız limiti var. 20 km/s olmazı lazım.

S: Incubator sınırsız gözüküyor ama 1 yumurta koyabiliyorum, neden?
C: Oradaki sınırız, “sınırsız kullanım” anlamına geliyor. Aynı anda 1 yumurta koyabilirsiniz. Ama Shop’tan Incubator almanız da mümkün, fakat birkaç kullanımlık oluyorlar.

pokemon-go2
S: Takım kurma var mı? C: Takım kurma yok, takım var. Yani şöyle; klan mantığı yok, 5 level olduğunuzda ve GymCenter’a gittiğinizde takım seçmeniz isteniyor. Mavi, Kırmızı ve Sarı olmak üzere 3 takım var.

S: Oyun Türkiye’de yok mu?
C: Bu yazıyı yazdığım 7 Temmuz tarihinde oyun Türkiye Play Store ve App Store’da bulunmamaktadır. Android kullanıcıları “.apk” dosyası indirerek, iOS kullanıcıları ise Yeni Zelanda hesabı açarak oyunu rahatlıkla oynayabilirler

S: Pokemon toplama sınırı var mı? C: Evet, en fazla 250 Pokemon; 9 yumurta toplayabilirsiniz.

S: Lucky Egg nedir ?
C: Kullanıldığında 30 dakika boyunca 2 kat XP kazanmaya yarayan item.

S: Lure nedir ?
C: Incence iteminin Pokestop versiyonu desek yanlış olmaz sanırım. Seçtiğiniz Pokestop’ta Pokémon sayısı artıyor. Güzel yanı ise başkaları da faydalanabiliyor. Lure itemi kullanılan Pokestop pembe rengini alıyor.

S: Lure Event nedir ?
C: Öncelikle yukarıdaki soru-cevaptan “Lure” iteminin açıklamasını okuyunuz. Lure Event ise birden fazla kişinin bi Pokestop’ta toplanıp sırayla Lure itemini aktifleştirip yardımlaşması olayına deniyor.

S: Türler bi işe yarıyor mu? Su Pokemon’u gerçekten su da mı bulunuyor?
C: “Su yakınında su pokemonları çıkıyor, vb aynı şekilde. Benim bulunduğum yerde yaklaşık altı adet pokestop olduğu için rahat oldu baya.” Cevabımız evet. Yani evde oynayarak çok bir şey beklemeyin. Pokestop bölgelerine gidin. Oyunun olayı bu zaten

S: Pokestop nedir?
C: Haritada belirlenmiş bu noktaların yanına gelip fotografı döndürdüğünüzde genelde 3 poketopu, eğer 5leveli gecmişseniz potion, egg gibi eşyalar düşüyor.

S: Gym nedir?
C: Buraları 3 takımdan biri olarak ele geçiriyorsunuz. Ele geçirmek için savaşıp yenmek, ardından da oraya pokemon bırakmanız lazım.

S: Gym ne işe yarar?
C: Gymden kazandığınız kalkanları shoptan altın ve stardusta çevirebiliyorsunuz.Ancak günde 1 kere cevirebildiğiniz için birkaç yeri ele geçirip öyle istemek lazım.

S: Gyme bıraktığım pokemon geri gelir mi?
C: Biri orayı ele geçirdiğinde pokemonunuz size geri dönüyor.

S: Ben zaten mavi takımım, yanımdaki gymi maviler ele geçirmişler ne yapmalıyım?
C: Siz de gidip oraya güçlü bir pokemon bırakın ve defansa yardım edin, size de kalkan bonus gelsin.

S: Egg nedir?
C: Incubator e koyuyorsunuz 5km yuruyunce çatlayıp pokemon düşeceği söyleniyor. Ilk incubatorunuz sınırsız kullanım, pokestoptan düşen inkubatorler 3 kullanımlık aynı anda birden fazla yumurta çatlatabilirsiniz.

S: Pokemonumu gyme bırakamıyorum?
C: Full canlı olması gerekir, potion kullanmalısınız.

S: Incense nedir?
C: Etrafınızdaki Pokemonları size doğru çeker yarım saatlik kullanımdır, başlangıçta 2 adet verir.

S: Ne sıklıkla pokemon çıkıyor?
C: Parkta yürürken hemen hemen 3 dakikada bir pokemon çıkıyor.