PayPal Türkiye’den çekildi

Pek çoğumuzun internetten güvenli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlayan PayPal, 6 Haziran itibariyle Türkiye’den çekileceğini açıkladı. Peki PayPal‘ın çekilme kararında hangi nedenler var?

Dünyaca ünlü servis 190’dan fazla ülkede faaliyet halinde. Şirketin 2015 geliri 9.24 milyar dolar, net kârı ise 1.46 milyar dolar olarak açıklandı. Gelirin yüzde 48’i çoğunluk hissesini elinde bulunduran eBay’in kontrolünde. PayPal’ın çoğunluk hissesi, 200’de eBay tarafından 1.3 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı.

Yurtiçi veya yurtdışında alışveriş ve para transferi yapan PayPal’ın, Türkiye’den çekilme kararı aldığını açıklaması şaşkınlık yarattı. PayPal, kısa süre önce Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na lisans başvurusunda bulunmuştu. Faaliyetlerini durduracaklarını açıklayan PayPal, Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptıkları lisans başvurusunun BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Ekran Resmi 2016-06-03 22.44.14

BDDK’dan konu ile ilgili açıklama geldi

Mehmet Ali Akben - BDDK Başkanı

Mehmet Ali Akben

PayPal hakkında açıklama yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları hakkında düzenlenen kanunun 23. maddesi ve tebliğin 16 maddesi gereğince kuruluşların birincil ve ikincil sistemlerini yurt içinde bulundurmalarının zorunlu olduğunu belirtiyor.

PayPal ile yapılan görüşmelerde bu durumun aktarıldığını belirten Mehmet Ali Akben, firmanın teknik olarak mümkün olan bu şartı kabul etmeyerek global şirket politikası gereği bilgi sistemlerini ve yedeklerini ülkemize getirmemesi üzerine farklı bir faaliyet izni için başvurabileceklerini aktardıklarını vurguluyor. Verilen süre zarfında firmadan herhangi bir geri dönüş olmadığını belirten Akben, bu nedenle PayPal’ın faaliyet izni başvurusunun olumsuz sonuçlandığını açıkladı.

 

Beril Dinç
Kadir Has Üniversitesi – Yeni Medya