“Oynatalım Uğurcuğum” dönemi artık bitiyor

Futbol taraftarının en büyük düşmanı hakemlerin omzundan biraz da olsa yük kalkacak. Sizin gördüğünüz ama hakemlerin görmediği “gol” tarihe karışmak üzere. Artık teknoloji “görünmeyen” golleri görmenize izin veriyor, yani teknoloji buna da el attı.

İki Yeni Teknoloji: Hawk-Eye ve GoalRef

Futbol her geçen gün piyasada ağırlığını arttıran ve yatırımların en çok olduğu spor dalı. Bu büyük piyasada futbol kendini geliştirmek için arttırılan hakem sayısından sonra kesin sonuçlara ulaşabilmek için teknolojiyi devreye soktu. Yanlış kararlara mahal vermek istemeyen FİFA iki yeni teknolojik sistemi futbola sundu.

Sistem topun içindeki çip sayesinde çalışıyor ve topun çizgiyi geçip geçmediği hakemin saatine mesaj olarak 3gönderiliyor. 3 Mart 2012’de Uluslararası Futbol Birliği Kurulu iki teknolojiyi deneme konusunda uzlaşıyor. Bu teknolojilerden biri tenisten tanıdığımız “Hawk-Eye.” Bu sistem sayesinde top oyun alanını farklı açılardan gören yüksek hızlı kameralarla takip edilir. Mevcut yazılım da görüntüde topa karşılık gelen piksellerin tanımlanmasıyla her karede topun yerini hesaplar. Ayrıca eğer bazı kameralar topu göremiyorsa yazılım topun gideceği yeri de tahmin edebilir. Topun takibi sonucu tüm görüntüler kaydedilir ve bu veriler daha sonra istatistiklerde ve oyun analizlerinde kullanılabilir. Hawk-Eye sisteminin kurulması halinde stadyuma her kale için yedişer kamera yerleştirilmesi teklif edilmiştir. Sistem gerçek zamanlı çalışmaktadır ve bu sayede hakemi de anında uyarmak mümkündür.

Bir diğer kabul gören teknoloji ise “GoalRef”. GoalRef’in çalışma prensibi temel olarak topun içine yerleştirilmiş bir elektronik devreye ve kale çevresindeki düşük frekanslı manyetik alana dayanıyor. Kale direklerine yerleştirilen bobinler manyetik alandaki her türlü değişikliği algılayarak topun çizgiyi geçip geçmediğini algılıyor. Eğer sistem gol olduğunu algılarsa maç yetkililerini anında şifrelenmiş şekilde yollanan radyo dalgaları sayesinde kol saatlerine bir mesaj yolluyor.

İlk Kez 2014 Dünya Kupası’nda Kullanıldı

7

 Gol çizgisi teknolojisi ilk kez 2013 FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nda ve ardından ise Brezilya’da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası’nda kullanılmıştı. Şu anda İngiltere Premier Lig, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A ve Fransa Ligue 1’de kullanılan bu teknoloji UEFA’nın kararı ile Euro 2016’da da kullanılacak.

Futbolun Geleceği Ne Olacak?

 Bu teknoloji sayesinde gol mü, değil mi tartışmalarının ve hakem hatalarından kaynaklı maç kayıplarının son bulacağına inanılsa da akıllarda bazı soru işaretleri de yok değil. Dünyada milyonlarca taraftarın desteğini arkasına alan, tamamen insan gücü ile oynanan futbol gol çizgisi teknolojisi ile gerçekliğini ve samimiyetini kaybeder mi? Futbol severler bu teknolojiyi benimseyebilecek mi? Ayrıca bu teknolojinin maliyetinin 400.000 Euro’yu bulması, akıllara bu maliyeti her futbol kulübü karşılayabilir mi sorusunu da getiriyor. Bu durumda gol çizgisi teknolojisi ne zaman ülkemizde kullanılmaya başlanır hala soru işaretleri taşımakta.

Tabii bir de Türkiye özelinde düşünürsek; televizyon kanallarındaki onlarca futbol yorumcusu artık saatlerce “gol mü, değil mi” diye tartışamayacak mı yani? Siz ne dersiniz?

Beril Dinç
Kadir Has Üniversitesi – Yeni Medya