Nasıl basit video çekilir?

Günümüzde insanların içerik üretme ve tüketme yolları her geçen gün değişiklik göstermeye başladı. Görsel teknolojilerin gelişmesi ve insanların görsel içeriğe rağbet etmesi video içeriklerinin çoğalmasına ve üretici profilinin de değişmesine yol açtı. Artık eline kamera alan herkes bir içerik üretme imkanına sahip olmaya başladı. Peki hangi programları, hangi ekipmanları kullanacağız? Animasyon videolar neden ilgi çekiyor? Cevabı Meriç Özadak’la yaptığımız röportajdan öğrenebilirsiniz.

Ünlü insanlar ile birlikte yüksek meblağlara çekilen reklamlara karşın genellikle internet üzerinden yayınlanan animasyon reklamların bu kadar ilgi çekmesinin sebebi nedir?

İnternet mecrası YouTube gibi markaların ilgisini çekmeye başlayınca internet üzerinden yeni bir video ifade şekli oluştu. Bu animasyon videolarda sebepsiz yere tuttu aslında. İnsanlar artık bunu nasıl daha ucuza mal ederimi düşünmeye başladılar, büyük prodüksiyonlar yok, oyuncular yok gibi algılanıyor ama aslında animasyona da belirli bir bütçe ayırmak gerekiyor. Rekabet arttıkça piyasada çıta yükseliyor herkes birbirini zorlamaya başladıkça bazı durumlarda normal bir reklam filminin maliyetini de bulabiliyor. Animasyonun ilgi çekmesinin diğer bir nedeni, bir oyuncu yerine bir animasyon yaratıp istenileni daha rahat sunma imkanı bulabiliyorsun.

Basit videoları editlemek ve kısa animasyon videoları oluşturmak için insanlara hangi programları tavsiye edersiniz?

Basit video editlemek için WeVideo kullanılabilir, bunun dışında kişisel bilgisayarların hemen hemen hepsinde bulunan programları kullanabilirler. Tablette Pinnacle’ın bir edit programı var WeVideo benzeri tablette çalışan bir program. Animasyon video oluşturmak içinde After Effects’e bakabilirler, Cinema4D bir de PowerPoint tarzı daha düşük seviyeler için de GoAnimate’i de tavsiye edebilirim.

Vimeo ve Youtube arasındaki temel farklılıkları açıklayabilir misiniz?

Vimeo ilk zamanlarda HD video özelliğiyle öne çıkmıştı. Youtube’da HD özelliği yoktu. Daha sonra Youtube’a da bu özellik gelince Vimeo daha farklı bir atak yaptı, daha estetik yönüyle ortaya çıkmaya başladı. Daha olmuş işleri biraz daha profesyonelliği ön plana almaya başladı. Youtube bunun aksine daha çok içerik zenginliği öne almakta. Örnek vermek gerekirse dizi izlemek istiyorsanız YouTube, film izlemek istiyorsanız Vimeo diyebiliriz. Vimeo bünyesinde daha sanatsal içerik barındırıyor. Kısa filmler daha görsel yanıyla öne çıkan işler. Ayrıca YouTube’un ekonomik yapısı biraz daha farklı, gelir modeli izlendikçe para kazanma üzerine. Vimeo biraz daha gönül işi gibi. Festivalden ödül alan bir film YouTube yerine Vimeo’yu tercih ediyor.

Basit ama etkili bir video oluşturabilmek için bu işi merak edenler hangi ekipmanları kullanmalı?

Bu aslında çok geniş bir soru. Her markanın amiral gemisi diye özetleyebileceğim telefonlarla çekilmiş şeyler olabilir. Aynasız DSLR dediğimiz makinalar var mesela Canon EOS M, Sony alfa E6000 Panasonic G7 gibi küçük ama yine de lensi değişebilen makinalar var. Aynasız oldukları için çok başarılı olabiliyorlar. Bunlarla sinema filmi çeken de var. Ufak bir makinayla uzun metraj film çekilmiş. Ayrıca kameralarını sabitlemeleri için tripoda ihtiyaçları var bunun kalitesi önemli değil. İyi bir ses ekipmanına ihtiyaçları var. Ses çok önemli. Işık için çok farklı teknikler var ama yine de senaryo ışığa göre ayarlayabilir.