MAC İçin Hangisi Daha Avantajlı: Chrome Vs. Safari

Geçen gün OS X EL Capitan güncellemesini yaptıktan sonra internete bağlanmak için Chrome’a tıkladığımda sistem otomatik olarak bana Safari‘yi mi yoksa Chrome‘u mu öncelikli bağlantı aracı olarak seçmek istersiniz diye sordu. Sonradan Mac kullanıcısı olduğum için Safari kullanmaya pek alışık olmadığımdan Chrome‘u tercih ettim. Ancak seçimimi yaptıktan sonra aklımda Safari‘yi mi seçseydim acaba diye düşünce kalmadı desem yalan olur, bu yüzden birkaç inceleme yapmaya karar verdim. İncelememi daha çok kullanıcı yorumları üzerinden hazırlamaya çalıştım.

Google_Chrome_Problems

Çoğu Chrome kullanıcısının dile getirdiği konu aşırı RAM kullanımının işlemciyi yorması kullanıcılar tarafından sorun olarak düşünülüyor. Peki neden Ram kullanımı işlemciyi yoruyor gerçekten bu bir sorun mu ?

Google Chrome’un performans olarak en iyi tarayıcılardan biri olduğunu dünya genelindeki kullanım oranlarında ilk sıralarda yer aldığını biliyoruz. Ancak Google’ın altın çocuğu RAM kullanımı konusunda hiç mütevazı değil. Görev yöneticisini açıp Chrome işlemlerine bir göz atarsanız Chrome’un sistem belleğini nasıl tükettiğini daha iyi görebilirsiniz.

tm

Peki neden daha çok RAM yiyor, işte cevabı: Web üzerinden yaptığımız her bir arama, izlediğimiz her bir video web tarayıcısı üzerinden gerçekleşiyor. Chrome her sekmeyi ve eklentiyi farklı bir işlem olarak algılıyor, yani internette sörf yaparken bir sekmede oluşabilecek herhangi bir donma veya hatayı halihazırda çalışmakta olan sekmelere herhangi bir etkide bulunmamasını sağlıyor. Dolayısıyla her bir sekme için ayrı bir işlem gerektiriyor, bunun sonucunda da aşırı RAM kullanımı meydana geliyor. Ancak bunu tamamiyle de kötü algılamamız gerek çünkü bu sayede internette daha sorunsuz ve kullanışlı bir şekilde bağlantı sağlıyoruz. İsterseniz bunu da Chrome’un içerik ayarları bölümünden eklentilerin ne zaman çalışıp çalışmaması gereken durumunu da siz ayarlayabiliyorsunuz.

s

Safari’ye değinecek olursak bildiğiniz gibi safari Mac işletim sistemiyle birlikte sistemimize yüklü gelmektedir. Iphone sahiplerinin aşina olduğu ancak çoğu yeni Mac kullanıcısının ilk defa adını duyduğu Safari, Mac işletim sistemine en uygun tarayıcı çünkü Apple tarafından doğrudan sisteme uygun olarak tasarlanmış bir ürün. Web teknolojileriyle olan uyumu da Chrome’dan aşağı seviyede değildir. İnceleme yaparken fark ettiğim bir nokta Chrome yerine Safari kullanarak ekstradan 1 saat daha fazla pil ömrü elde etme şansımızın olması. Blog.getbatterybox.com‘da yapılan testler sonucunda Safari kullanıcılarının Chrome kullanıcılarına göre ortalama 1 saat daha uzun süre MacBook’larını kullanabildikleri hesaplanmış.

g1g2

 

 

 

 

 

 

Özetle, aşırı performansı yüzünden işlemciyi yoran Chrome’u mu, yoksa şarj avantajı sağlayan Safari’yi mi tercih edersiniz bilemiyorum. Ancak son olarak size yardımcı olması adına aşağıda bir video paylaştım, videonun hız konusunda size fikir vereceğini düşünüyorum.