Kablosuz ağ bağlantısında yeni teknoloji: Wi-Fi yerine Li-Fi

Günümüz dünyasında İnternet evler için vazgeçilmez oldu. Hemen hemen her evde elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaç faturaları ödenirken İnternet’te bu listeye eklendi. Öyle ki, eskiden İnternet’e bağlanabilmek için kablolu ağ bağlantıları kullanılıyordu ve tabii büyük zahmet gerektiriyordu. İnternet kullanılırken ev telefonları kullanım dışı oluyordu. Kotalı İnternet hizmetleri, faturaları bir hayli yükseltiyordu. Hâl böyle olunca Wi-Fi kablosuz ağ bağlantı teknolojisi kullanıcılarının yüzünü epey güldürmüştü. İnternet’e her yerden ve her an hızlı bir şekilde erişmemize yardımcı oldu ve kablo mecburiyetini ortadan kaldırdı. Wi-Fi’a benzer hiçbir hizmet Li-Fi teknolojisine kadar gelmemişti. Bu nedenle de İnternet sağlayıcıları, türünün tek örneği olduğu için Wi-Fi faturalarını günden güne yükselttiler.

Henüz geliştirilme aşamasında olan Li-Fi kablosuz ağ bağlantı teknolojisi, Wi-Fi teknolojisine kıyasla kulağa çok daha hoş geliyor. Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı olacağı öngörülüyor. Ayrıca çok daha ucuz ve tasarruflu olacağından göz ediliyor. Öngörüler o ki; Li-Fi kablosuz ağ bağlantı teknolojisi sadece bir ampul kadar enerji harcayacak.

lifi-4-638

Li-Fi; (Light Fidelity) “ışık duyarlılığı” anlamına geliyor. Henüz geliştirilmekte olan kablosuz ağ teknolojisi 2011’de bir konferansta bu teknolojiyi icat eden Edinburgh Üniversitesi Profesörü Harald Haas tarafından kullanılmıştı. Dünyaca ünlü TED Konferansı’nda Prof. Haas milyonlarca ampulün kablosuz erişim alanları yaratabileceğinden söz etmişti.

Teknolojinin en büyük avantajlarından biri, mevcut olan bir teknolojinin yenilenerek eklentiyle sunulacak olmasıdır. Bu eklentiyle ampulün işlevi kısıtlanmıyor. Işığı son derece hızlı ilettiği için, ışığı çok kısa sürede algılayabiliyor. Bu sayede insanlar kullandıkları ampulden kesintisiz olarak yararlanabilecekler. Diğer bir avantaj ise, Wi-Fi uçak gibi sinyalleri etkileyebiliyordu. Li-Fi ise sinyalleri etkilemiyor. Böylece uçaklarla sinyallerin karışma olasılığı ortadan kalkıyor. Aynı zamanda bu teknolojinin sınırları da çok geniş. Daha yüksek hızlarda kırpışmayı sağlayacak yarı iletkenler sayesinde iletim hızı da arttırılabilir. Böylece LiFi şu ana kadar ulaşılabilen en yüksek hızlı veri iletişim teknolojisi haline gelebilir. Aslında bu teknolojiyi hali hazırda kullanıyoruz. Uzaktan kumanda yardımı ile televizyonunuzun kanalını değiştirirken bu teknolojiyi kullanıyoruz. Kumandanın ucundaki LED ampüller kapatılıp açılarak veri akışına izin veriliyor.

Dezavantajları göz önüne alacak olursak, Li-Fi bağlantısı sadece ışığın olduğu alanda kullanılabiliyor. Fakat ışık insanlar tarafından algılanmayacak derecede kısılabiliyor. Ayrıca doğrudan güneş ışığı ağ sinyalini bozacağı için açık alanlarda kullanılmaması öneriliyor.

Açıkçası önümüzdeki günlerde radyo kulelerine ihtiyacımız kalmayabilir. Hem parasal hem de çevresel yönden ciddi tasarruflara gitmiş olabiliriz.

Kadir Has University