iOS’un Tarihi

 

Dünya akıllı telefon pazar payının yaklaşık olarak %41’ini elinde bulunduran Apple’ın (Iphone) işletim sistemi olan iOS sürümlerinin kısa bir incelemesi; (İnceleme boyunca Ipad, Ipod gibi ürünler dikkate alınmamıştır.)

iOS 1.0;  İlk iOS sürümüne sahip bir telefonu incelediğimiz zaman dikkatimizi çekecek ilk şey kesinlikle bir uygulama marketinin olmaması olacaktır. Çünkü iOS 1.0 sürümünde telefonumuzu sadece fabrikadan gönderildiği uygulamalar ile kullanma şansımız vardı. 2015 yılı itibariyle başladığımız 4K çekimlerden çok uzak bir kamera (2.0megapixel) kalitesi sunan Iphone 2g aynı zamanda multitouch özelliğe sahip bir dokunmatik ekran ile bizi karşılıyordu. Apple ıphone 2g ile o zamana kadar sunulmayan müzik deneyimini de bize sunduğu için insanlar tarafından çok popülerleştirilmişti. Aynı zamanda “swipe” olarak adlandırılan şu an neredeyse tüm dokunmatik telefonların kullandığı ekran sürükleme işlemi de insanların çok ilgisini çekmişti.

iOS 2.0 ; iOS 2.0’ı ilk sürümden ayıran en önemli özellik App Store olarak adlandırılan uygulama marketinin duyurulması ve geliştiricilere açılmasıydı. Bu yenilik şu an insanların eli ayağı olan mobil uygulama sektörünü ortaya çıkaran gelişme olarak adlandırılabilir ve tabii bu sektörün büyümesinin sonucu olarak mobil reklamcılığın da ortaya çıktığını söyleyebiliriz. GPS ve bilimsel hesap makinasının da iOS 2 ile birlikte İphone’lara entegre edildiğini söyleyebiliriz.

iOS 3.0; iOS 3 güncellemesi ile birlikte Iphone’lar telefonlarımızın olmazsa olmazları olarak adlandırdığımız birçok özelliği kazandı diyebiliriz. Kes-Kopyala-Yapıştır, Navigasyon desteği (app store üzerinden indirilebilen uygulamalar ile), bir döneme damgasını vurmuş MMS, Video kayıt edebilme ve SİRİ kadar detaylı olmasa da ses kontrolü ve telefon içinde arama yapabildiğimiz Spotlight Search özellikleri Iphone’lara iOS 3.0 güncellemesi ile birlikte eklendi.

iOS 4.0; iOS 4.0 Iphone’lara 100’den fazla özellik kazandırmış olsa da çoklu görev yöneticisi, Facetime, klasör oluşturma ve hd fotoğraf ve video çekebilmeyi sağlaması iOS 4.0’ün en büyük değişiklikleri diyebiliriz. Aynı zamanda iAD servisinin yayınlanmasıyla ile birlikte uygulama geliştiricileri kendi uygulamaları içerisine Apple’a bağlı olarak reklamlar gösterip ek gelir kazanmaya başladılar.

iOS 5.0 ; iOS 5’in bana kalırsa en dikkat çeken yeniliği iMessage sistemiyle bir dönemin efsanesi olmuş Blackberry Messenger’a göz dağı vermesiydi. Neredeyse tamamıyla BBM mantığıyla çalışan iMessage bugün bile birçok kullanıcı tarafından kullanılıyor hem de Whatsapp Messenger’a rağmen. iOS 5.0’ın getirdiği başlıca özellikleri sayarsak Iphone’ların üst kısmını parmağımız ile çektiğimizde gelen bildirim merkezi, Siri (ilk akıllı sesli asistan uygulaması)  ve sosyal ağlarda durum güncellemesini kolaylaştıracak kısayolların eklenmesiydi. Yakın dönemde büyük bir faciaya yol açmasıyla gündeme gelen iCloud (bulut depolama sistemi) sistemi de Iphone’lara iOS 5.0 güncellemesi ile birlikte eklendi.

iOS 6.0; iOS 6.0 güncellemesi diğer Iphone güncellemeleri ile kıyasladığımızda çok yetersiz gelebilir ama bugünlerin en iyi navigasyon uygulamalarından biri olarak sayılan Maps uygulaması Iphone’lara bu güncelleme ile entegre edildi. İlk dönemlerinde son derece başarısız olan Maps bugünlerde en sevilen harita uygulamalarından biri. Unutmadan fotoğraf çekmeyi sevenleri mutlu eden panorama çekim modu da iOS 6.0 ile birlikte eklendi.

iOS 7.0; iOS 7.0’ın kullanıcılara kattığı en büyük yenilik kesinlikle son derece başarılı olan parmak izi okuyucu yani; Touch ID sistemiydi. Bu sistem ile birlikte telefon kilitlerini insanlar parmak izi ile birlikte açmaya başladılar ve kullanıcılara ciddi kolaylık, güvenlik sağladı. Siri’nin yapay zekasında kayda değer bir ilerleme yapıldı ve telefonun ekranının alt tarafını sürükleyerek açabildiğimiz “Denetim Merkezi” bölümü de bu güncelleme ile birlikte hayatımıza eklendi.

iOS 8.0; iOS 8.0’ı incelediğimiz zaman köklü bir yenilik olarak belirtebileceğimiz tek şey Apple’ın kendi sağlık uygulamasını geliştirmesiydi. Onun dışında iOS 8.0’ı iOS 7.0’O’ın yazılımsal desteği olarak kabul edebiliriz.

iOS 9.0: 8 Haziran 2015’te tanıtılan iOS 9.0 ile birlikte Apple, Spotify, Deezer gibi uygulamaların önemli bir pazar payına sahip olduğu müzik piyasasına Apple Music ile giriş yaptı ve spotlight aramasını sayfa biçimine çevirdi.

Kısa süre içinde bu kadar fazla yenilik getiren iOS sürümlerinin, ileride önümüze neler getireceğini açıkçası merakla beklemekteyiz.