iOS 10’un WWDC 2016’da tanıtılan özellikleri

WWDC 2016 kapsamında, Apple’ın gelecek olan yeni işletim sistemi iOS 10 görücüye çıktı.

13 – 17 Haziran tarihleri arasında düzenlenen WWDC 2016 (Word Wide Developers Conferance)’da iOS 10’un yenilikleri açıklandı. Apple’ın işletim sistemi olan iOS, yeni işletim sistemiyle beraber kullanıcılarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Apple, iOS 10’u bugüne kadar ki en büyük sürümü olarak nitelendiriyor.

Kilitli ekran

Kilitli ekran yeni bir tasarımla buluşuyor. Artık ekranınız kilitliyken bildirimleri daha zengin bir şekilde görebileceksiniz. Ayrıca 3D Touch’ı kullanarak kilitli ekrandaki bildirimleri genişletip detayları görebilmeniz mümkün olacak. 3D Touch’la birlikte ekranınızın kilidini açmadan parmak izinizle, mesajlara cevap yazabileceksiniz.

Denetim merkezi

Denetim merkezi tamamıyla değişime uğruyor. Yeni bir tasarıma hazırlanan denetim merkezi, 3D Touch’la daha fazla kısayola ulaşmayı sağlıyor. Denetim merkezini sağa kaydırdığınızda Apple Music sizleri bekliyor. Ayrıca kilitli ekranınızı sola kaydırdığınızda kameraya, sağa kaydırdığınızda widget’lara ulaşmanız mümkün.

Siri

Siri iOS 10 ile birlikte çok daha akıllı. Artık 3. parti uygulamalarda da Siri yanı başınızda. Apple cihazınızda bulunan diğer uygulamaları kullanırken Siri’ye erişmeniz mümkün.

Klavye

Akıllı öneri sistemi klavyelere geliyor. Kurduğunuz cümlenin yapısına göre, gelebilecek kelimeyi veya kelimeleri kendisi öneriyor. Ayrıca karşı taraftan gelebilecek sorulara verilebilecek olası cevapları sizlere öneriyor. Dikkat çekici bir diğer nokta ise konuşmalardaki anahtar kelimeleri alarak randevunuzu takviminize ekleyebiliyor.

Fotoğraf

Apple cihazların fotoğraf uygulamasına yeni bir boyut kazandıran iOS 10’da birçok yenilik var. Arşivinizdeki fotoğraflardaki yüzler otomatik olarak tanımlanıyor ve kategorilere ayrılıyor. Böylece fotoğraflarınızı kolayca bulmak mümkün. Objeleri ve mekanları tanıyabilme özelliğine sahip bu uygulama, tanıdığı mekanları da kategorilendiriyor.

Kategorilerin üst kısmında, otomatik olarak fotoğraf anılarınızdan video hazırlanıyor ve kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Video süresi ve fon müziği kullanıcı tarafından belirlenebiliyor. Bu fotoğraf özellikleri, macOS’ta ve Apple TV’de de yer alıyor.

Haritalar

iOS 10 ile haritalar da yenileniyor. Takvimdeki randevular ve mekanlar birbirleriyle senkronize edilebiliyor. Navigasyon ekranı yeni bir arayüze sahip. Ayrıca restoranlar, yemek türü kategorilerine göre birbirlerinden ayrılıyor. Yol trafik durumuna erişmeniz mümkün. Harita 3. Parti uygulamalarına izin verdiği için diğer navigasyon uygulamarını (uber, yandex gibi) kullanmak için harita uygulamasında kalmanız yeterli. Diğer uygulama erişimlerine tek bir tıkla ulaşabiliyorsunuz.

Apple Music

Apple Music yeni bir tasarımla hayat buluyor. Sade arayüzü ile, müzikler daha kolay aranacak. Ayrıca çalınan müziklerin şarkı sözlerini görmeniz de mümkün.

Haberler

Haberler uygulaması kendini genişletiyor. Haber kaynaklarını takip edebiliyorsunuz ve bu kaynaklardan gelen haberler bildirim merkezinize düşebiliyor. Fakat ne yazık ki, bu uygulama henüz Türkiye’de kullanıma açık değil.

Home Kit

iOS ana ekranında yer alıyor ve evinizdeki tüm akıllı cihazları Home Kit üzerinden kontrol etmeniz mümkün oluyor.

Mesajlar

Konuşmalarınızı iOS analiz edecek ve kelimelerin yerine otomatik olarak emojiler yerleştirebilecek. Emojiler 3 kat daha büyük olacak. Gelişmiş link özelliği ile artık linklerin içeriklerine kolayca ulaşabileceksiniz. Ayrıca mesaj üzerinden gif uzantılı içerik göndermeniz bile mümkün. Yeni özellikten bir diğeri ise, gizli mesaj. Gizli fotoğraf ve mesaj göndermek mümkün, gönderiye ulaşabilmek için içeriğin üzerine tıklanması gerekiyor. Ayrıca el yazısı ile mesaj gönderebiliyorsunuz. Konuşmanın arka planında hareketli efektler oynatılabiliyor.

Sesli mesajlar yazıya dökülebilecek. Ayrıca istenmeyen numaralardan gelen çağrıları yeni güvenlik sistemi beraberinde Apple denetleyebiliyor. Sesli görüşme uygulamaları artık kilitli ekranda görülebiliyor ve kişi kartında görüntülenebiliyor.

Apple Music linkleri mesaj olarak gönderilebiliniyor ve paylaşılan müzik Apple Music’te oynatılabiliyor.

16 GB iPhone kullananları sevindirecek bir özellik daha geliyor, artık güncellenen uygulamaların önbellekleri silinebilecek. Böylelikle uygulama şişmesi sona erecek.

iOS 10 hangi Apple cihazlarında mevcut olacak?

iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 4, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro ve iPod touch 6

iOS 10 ne zaman kullanıcılarla buluşacak?

iOS 10 güncellemesi iPhone 7 ile birlikte Eylül ayında son kullanıcıya sunulacak. Bugün ise iOS 10 Beta 1 indirime sunulacak.

 

Kadir Has University