İnterneti olan tüm cihazlara TRT bandrolü geliyor

Daha önce sadece radyo ve televizyon alıcısı olan cihazlardan alınan TRT bandrolünün kapsamı genişletildi. Artık İnternet’i olan tüm cihazlardan TRT bandrolü alınacak. Hal böyle olunca, piyasada bulunan telefon fiyatlarının yüzde 6 ila 7 oranında, tablet fiyatlarının ise 2 ila 3 oranında yükselmesi öngörülüyor.

Radyo ve Televizyon alıcısı olan cihazlar için uygulanan TRT bandrolü, Resmi Gazete’de yer alan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre değiştirildi. Bu kapsamda artık sadece radyo ve televizyon alıcısı olan cihazlar değil İnternet’e bağlı tüm cihazlar için bandrol uygulaması geçerli olacak. Yapılan açıklamaya göre, cihazlarda radyo ve televizyon alıcısı olmasa bile İnternet üzerinden kullanıcılar tarafından, radyo ve televizyon hizmeti alınabildiği için böyle bir uygulama değişikliğine gidildi.

Uygulamaya göre televizyonlardan alınan yüzde 16’lık bandrol oranı devam edecek. Fakat cep telefonlarında; dahili tüner ile radyoveya televizyon yayını alabilenler yüzde 7, internet bağlantısı vasıtasıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım veya donanım ilavesi ile radyo ve/veya televizyon yayını alabilenlere yüzde 6 oranında bandrol uygulanacak. Bilgisayarlar da (tabletler dahil) ise; tüner ile radyoveya televizyon yayını alabilenler yüzde 3, internet bağlantısı vasıtasıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım veya donanım ilavesi ile radyo ve/veya televizyon yayını alabilenlere yüzde 2 oranında TRT bandrolü uygulanacak.

Telefonların fiyatları ne kadar artacak?

Devletin yeni kararını göz önüne aldıklarında, telefon fiyatlarının en az yüzde 8 oranında zamlanması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki; 3 bin 499 TL fiyata sahip olan 16 GB’lık iPhone 6s Plus’ın yeni fiyatı 280 TL daha yükselerek 3 bin 779 TL seviyesine çıkacak.

Kadir Has University