Güneş gözlüklerinle hayatına Instagram filtresi eklemeye ne dersin?

Fotoğraf Filtreleriyle Gerçek Bir Hayat

15959009535_8658111b64_z

Sosyal medya dünyasında ve fotoğraf paylaşma uygulamaları arasında mihenk taşı biri olarak kabul edilen, Instagram; 2010 yılında iOS platformunda iPhone için fotoğraf filtreleme uygulaması olarak kullanıldı ve kısa bir süre içinde diğer platformlara (Android ve Windows Phone) geçiş yaparak sosyal ağ oldu.

Instagram, kullanıcılarına sunduğu eşsiz filtreler sayesinde, fotoğraf filtreleme programları arasında 2010 yılından bu yana ilk sıralarda yer almayı başarıyor. Instagram popülerleşmeye devam ettikçe, sanal dünyayı gerçek hayata yansıtmak için çalışanların sayısı da günden güne artıyor. Bununla birlikte, Instagram farklı projelere ilham kaynağı olabiliyor.

288792-tens-sunglasses-photo-filter-your-life

Dünyanın en popüler uygulamalarından biri olan Instagram, geçtiğimiz yılda, İskoçyalı geliştiriciler için ilham kaynağı oldu. İskoçyalı geliştiriciler, Instagram filtrelerini kullanarak bir güneş gözlüğü üretme projesi için temelleri attılar. Indiegogo’da tanıtılan Tens Life isimli güneş gözlükleri Instagram’ın sahip olduğu filtrelerini, özel bir lens yardımıyla; sanal dünyadan gerçek hayata taşıma hedefiyle tüketicilerine sundu.

Standart bir güneş gözlüğü lensi, solgun renkler kullanarak güneş ışınlarını bloke etmeyi hedefler. Bu özel olarak üretime sunulan lens ise, güneşin sıcaklığından faydalanarak görüntüyü renklendirmeyi hedefliyor. İskoçyalı girişimcilerin temellerini beş yıl önce attığı Tens’in standart güneş gözlüklerinden tek farkı Instagram filtrelerinden yola çıkması ve dünyayı daha güzel görmemizi hedefleyen camlarıdır.

20140916114348-frame-colours

TensLife, UV400 (Ultra Viole) korumasıyla birlikte göz sağlığımızı korumayı da göz ardı etmiyor. Ayrıca, CR-39 plastik polimerden imal edilen lens çizilmelere karşı da oldukça dayanıklı olduğunu ortaya koyuyor. Dijital fotoğrafçılıktan esinlenerek üretilen gözlükler “Classic” adlı çerçeve seçeneği ile birlikte 60 dolar fiyatıyla satılıyor.

Tens, kendine özel lensiyle, sanal dünyanın gerçek hayata taşıma hedefini bir adım ileriye götürüyor. Instagram filtreli gözlükleri taktığınızda, gördüğünüz her şey daha sıcak ve sinematik hale geliyor. Özel lens tonu sayesinde sıcak yaz günlerine, farklı bir renk tonu katmayı hedefliyor. TensLife, onlarca lens firması arasında özel olduğunu ve normal bir günün gözlükle beraber on kat daha iyi görmeyi sağlayacağına söz veriyor. Ancak tabi Instagramı ve filtrelerini çok seven kullanıcıların bu gözlükleri nasıl karşılayacağını önümüzdeki yaz günlerinde sokaklarda göreceğiz.

Kadir Has University