Görsel Hikâye Anlatıcılığında Kullanabileceğiniz 7 Ücretsiz Araç

magic open book of fantasy stories

“Resim, bin kelime değerindedir”

İnsanoğlu görselleri kullanarak bizlere bir derdi olduğunu, burada olduğunu, kendisini ve hikâyesini anlatmaya başladı. Ve ilk metot olarak görselleri kullandı. Görseller çok güçlüdür. Bizlere tek bir karede kitaplar dolusu bilgiyi sunabilir. Bu yoğunluk içinde ise biz hayal gücümüzü kullanarak yeni eklemeler yapar, boşlukları doldurur ve olağanüstü bir şekilde yeni bir şeyler üretiriz.

Bu olağanüstü üretim ve yaratma yetisi üzerinde düşünmeye başlayalım. Bir ailenin parkta ailesiyle oynadığı bir resim düşünün. Biz bu resme baktığımızda bir hikâye kurabilmemiz için, yeni bir anlatım oluşturabilmemiz için yeterince malzeme sağlamıyor mu? Ve bu yeterince olağanüstü değil mi?

Sizleri hikâye anlatımında, ki özellikle görsel hikâye Anlatımında kullanabileceğiniz birkaç araç ile tanıştırmak istiyorum.

Görsel Hikaye Anlatıcılığı Araçları

  1. Pixabay

Pixabay ücretsiz stok fotoğraf bulabileceğiz bir arşiv. Pixabay sayesinde ücretsiz ve hikâyeniz için uygun binlerce farklı konuda/içerikte stok fotoğraflar bulabilirsiniz. Pixabay’ın diğer servislerden ayrıştığı nokta sizin kendi hikâyenize/anlatımıza uygun, özel bir fotoğraf arşivi sunabilmesi (ki bunu ücretsiz yapıyor).

2. PicMonkey

Fotoğrafınızı elde ettiniz. Sıra bu fotoğrafları düzenlemeye geldi. Bu nokta ise imdadınıza PicMonkey yetişiyor. Tamamen online/çevrimiçi bir şekilde fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Filtreler ve çeşitli fontlar ile anlatımınızı güçlendirebilirsiniz. PicMonkey‘i diğer uygulamalardan ayıran nokta çevrimiçi olması ve diğer fotoğraf düzenleme yazılımlarına kıyasla kullanımının oldukça kolay olması. Ve ücretsiz.

3. Canva

Hikâyeniz ve hikâyenize uygun görselleriniz ile birlikte bir web sitesi yapmak istiyorsunuz. Burada Canva sizlere yardımcı olabilir. “Sadeliği Tasarla” felsefesiyle Canva sizlere kullanabileceğiniz bir sürü şablon, tasarım ve font sunuyor. Sadece bunları kullanarak, adım adım kolayca web sitenizi oluşturabiliyorsunuz. Canva’nın diğer uygulamalardan ayıran nokta kullanımının oldukça basit olması ancak ücretsiz versiyonunda belli kısıtlamalar mevcut.

4. Pablo

Bir hikâyemiz var ve bunu anlatmak istiyoruz. Yazının başında görselin gücünden bahsetmiştik. Hikâyemizi bu güçle donatmak için Pablo biçilmiş kaftan diyebiliriz. Görselin bu gücünü kullanmalıyız, çünkü görsele sahip içerikler %94 daha fazla izlenme oranına sahip. Bu ücretsiz araç sayesinde hikâyemize görsel imajlar ekleyerek onun gücüne güç katmaya ne dersiniz?

5. Sosyal Kür: Yotpo

Sosyal medyadaki en etkili içerik türü “kullanıcı tarafından yazılmış/oluşturulmuş içerik” olarak karşımıza çıkıyor. Peki, kullanıcının oluşturduğu içerik ne kadar etkili? Araştırmalar gösteriyor ki insanların %50’den fazlası -reklam bazlı içeriklere oranla bu içeriğe daha fazla güveniyor. Peki bu bize ne anlatıyor? Bu bizlere Yelp gibi uygulamaların neden bu kadar popüler olduğu bilgisini veriyor. Ve bu, bizim, yabancıların hikâyelerine inanmaya ne kadar meyilli olduğumuzu gösteriyor.

Yotpo Instagram’dan özellikle “kullanıcı tarafından oluşturulmuş” içeriği topluyor ve yüksek çözünürlüklü formatta başka bir ortama (web siteniz gibi mesela) aktarmamızı sağlıyor. Hatta fotoğrafları düzenleyip, linkler ekleyerek kendi sayfanızı oluşturabilirsiniz. Hikayenizi paylaşmak ve içeriğinizi yönetmek için oldukça kullanışlı bir araç diyebiliriz Yotpo için.

6. Visage

Visage ise veri görselleştirme üzerine, sizlere elinizdeki veriyi “tatlı” görsellere çevirerek hikayenizi kurmanız konusunda yardımcı olabilir. Veri hikâye anlatıcılığı üzerinde meraklanıyorsanız sizi şuraya alalım.

7. Stop Motion Studio

Kendi stop motion videolarınızı yapabileceğinizi söylesem. Bu uygulama da ücretsiz. Stop Motion Studio uygulaması sayesinde hikâyenizi “hareket” olarak kaydedebilirsiniz. Peki, hikâyenizde hareketi nasıl kullanabilirsiniz?

Tüm bu araçlar sizlerin hikâyenizi aktarabilmeniz adına oluşturulmuş araçlar. Araçların niteliğini öne çıkarıp hikâyenizi geri plana itmemelisiniz. Siz, hikâyenizi anlatabildiğiniz ölçüde başarılısınız araçları kullanabildiğiniz ölçüde değil! O yüzden uygun aracı seçip, “kendi” hikâyenize devam etmelisiniz.


Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/7-tools-for-visual-storytelling/171089/