Futbolun sanal hâli: FİFA 17

EA Sports’un 1993’ten bugüne kadar her yıl düzenli piyasaya sürdüğü FİFA serisinin 17 versiyonu piyasaya çıktı. Dönemden döneme Pro Evolution Soccer (PES) ile karşı karşıya gelse de son yıllarda oyun sektörüne ağırlığını koyan FİFA, satış rakamlarıyla da futbol oyunu piyasasına hükmediyor.  Seri her yıl kendini yeniliyor ve farklı modlar ekliyor; yeni arayüzler, oyun motoru ve modlar sunuyor.

Fifa 17’de gördüğümüz yeniliklerden “yolculuk” adlı hikâye modu oyuna yeni bir hava katmış. Yolculuk modunda Alex Hunter adlı genç bir futbolcuyu İngiltere Premiere Ligi’nde sıfırdan başlatarak bir kariyer oluşturuyorsunuz. Goller atıp istenilen görevleri yerine getirdiğinizde popülerliğiniz de artıyor. Hikâye modunda detaylara büyük önem verilmiş; antrenörler, aile, menajer ve taraftarınızla nasıl bir bağ kuracağınız sizin seçeceğiniz konuşma stilleriyle belli oluyor.

Maça başlarken maç önü sunumlarının değiştiğini fark edeceksiniz. Bu yıl çıkan oyunda gerçeğe daha yakın olan maç sonu sunumu tercih edilmiş. EA Sports grafik konusunda da bu yıl epey güncelleme yapmış ve sponsor panolarından, sahaya düşen konfetilere kadar her detay yenilenmiş. Korner direklerinde ev sahibi ekiplere ait bayraklar daha net, stadyum renklendirmesi ve tünelden oyuncuların sahaya çıkış anı artık daha iyileşmiş.

Futbol oyununun sistematiği FİFA’ya da yansımış, yeni oyun motoru ve yapay zeka sayesinde oyun duygulara da yer veriyor. Oyuncuların şampiyonluklarda ve önemli kayıplarda surat ifadeleri daha net görülüyor. Yeni yapay zeka ile boştaki oyuncular daha iyi koşular yapıyor. Bu sayede daha iyi paslar atabiliyor ve daha farklı ataklar geliştirilebiliyor. Her oyuncu, rakiplerinin yakınlığını ve çevresindeki boş alanı analiz ederek hücum fırsatlarını daha iyi tespit edebiliyor.

Fifa 17 için Twitter’dan yapılan ankette Messi ve Ronaldo gibi isimleri geride bırakan Reus yarışmayı kazanarak FİFA 17 kapak yıldızı oldu. Oyun; PC, PS4 ve Xbox One platformları için 27 Eylül’de piyasaya sürüldü. Bu yıl, yenilikleriyle ve grafikleriyle öne çıkan Fifa 17 ile oyuncular gerçek futbola biraz daha yaklaşacak gibi görünüyor.

Beril Dinç
Kadir Has Üniversitesi – Yeni Medya