Facebook Messenger Easter Eggleri

Facebook Messenger sessiz sedasız sistemine küçük oyunlar ekledi. Her ne kadar bazı haber siteleri bu oyunları duyurmuş olsa da hepsinin toplu halde bulunduğu bir rehber bulunmamakta. Hepsi darken zaten bilinen 3 tane oyun olduğunu da hatırlatma fayda var.

Öncelikle listenin ilk iki oyununun sadece Android ve iOS üzerinde çalıştığını hatırlatalım.

  1. Basket Atma

Easter Egg diyebileceğimiz bu oyun adeta telefon marketlerin içerisinde bulunan basket atma oyunlarının aynısı. Bu oyunu oynamak için arkadaşlarınızın herhangi birisine basketbol emojisi göndermeniz ve ardından bu emojiye tıklamanız yeterli.

basketbol-messenger

Emojiye tıkladıktan sonra karşınıza bir pota çıkıyor ve kendi kendiniz ile yarışmaya başlıyorsunuz.

2. Top sektirme

Facebook’un EURO 2016 nedeniyle eklediği bu easter egg de basket atma oyunu gibi emoji üzerinden başlıyor ve tahmin edeceğiniz gibi bu sefer kullanmamız gereken emoji bir futbol topu. Futbol topu emojisini gönderip üstüne tıkladıktan sonra karşımıza bir top bir de beyaz bir zemin çıkıyor. Topa tıklayarak düşürmemeye çalışıyoruz, yani bildiğimiz klasik top sektirme oyunu.

facebook-messenger-top-sektirme-oyunu-160616

3. Satranç

facebook-messenger-includes-interactive-chess-game

Messenger üzerine ilk eklenen easter egg olan satranç diğer ikisinin aksine bilgisayar üzerinden de oynanabiliyor. Ne zaman eklendiği bilinmeyen oyun bu yılın şubat ayında ortaya çıktı diyebiliriz. Oyuna girmek için herhangi bir arkadaşınıza @fbchess play yazmanız gerekiyor. Bu yazıyı yazdıktan sonra Messenger ekranında satranç uygulaması beliriyor ve ilk hamleyi arkadaşınızın yapması gerekiyor. Oyunun en büyük sıkıntısı ise dokunmatik destekli olmaması. Yani taşlarını oynatmak için @fbchess pd4 gibi kodları kullanmanızın gerekmesi. Piyon için P, kale için R gibi bazı belirlenmiş harfler bulunuyor.  (Şah için K, vezir için Q, at için N ve fil için B)