Bir arada kalmışlık hikâyesi: 4.5G

Kablosuz bağlantı teknolojileri hızla gelişmeye devam ediyor. Türkiye 1 Nisan 2016’dan itibaren hizmete sunulacak olan 4.5G teknolojisine geçiş yapacak. Bu yazımız için, birçok operatörün bayilerine uğrayıp, röportaj talep ettik. Fakat 4.5G hakkında büyük sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını ve röportaj yapamayacaklarını dile getirdiler. 4.5G ile beraber yükselecek veri hızlarının da sadece kağıt üzerinde olacağının düşünülmesi, 4.5G için farklı bir gündem maddesi.

4.5G hakkında bilmeniz gereken ve merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızla beraber öğreneceksiniz.

4.5G nedir?

4G; dördüncü nesil kablosuz iletişim ağlarına verilen genel isimdir. Türkiye’de 4G’nin daha gelişmiş sürümünün kullanılması nedeni ile 4.5 ismi kullanılıyor. Hali hazırda kullanmış olduğumuz 3G teknolojisi, 20 ila 25 Mbps’lik hızlara ulaşabiliyor. Fakat 4.5G teknolojisine geçiş yaptığımızda bu hız; 300Mbps’ye ulaşmış olacak.

Neden 4G değil, 5G değil de; 4.5G?

4G; 2010-2011 yılından bu yana birçok ülkede kullanılmaya başlanan veri yükleme hızı 100 Mbps’lik seviyelere ulaşmıştır. Türkiye’de ise 4G’nin daha gelişmiş bir sürümünün (LTE Advanced) kullanılacak olması ve 5G’nin sunacağı 1000Mbps’lik hızlara ulaşamadığından dolayı;  4.5G ismi kullanılıyor. 4.5G teknolojisi 5G teknolojisi öncesinde atılan büyük bir adım olarak kabul ediliyor.

4.5G ile beraber hayatımızda neler değişecek,  4.5G teknolojisine neden ihtiyaç duyacağız?

Yaptığımız telefon görüşmelerindeki anlık kesintiler 4.5 G ile beraber ortadan kalkacak. Çekim gücünün daha yüksek olmasından ötürü, daha uzun bir batarya ömrü verebilecek. Video, müzik ve video oyunlar daha kesintisiz bir şekilde çalışacak. Facetime ve Skype gibi görüntülü arama uygulamaları daha yüksek görüntü kalitesi ile sohbet etmenize izin verecek. Akıllı ev ve şehir altyapılarından mobil ofislere, yüksek boyutlu dosyaların paylaşılmasından mobil sağlık ve eğitim servislerine kadar bir çok sektörde değişimleri gözle görmek mümkün olacak.

3G bile Türkiye’nin her noktasında kapsama alanı içinde olmazdan 4.5G ile bu sorun çözülecek mi?

3G teknolojisinde telefonların çekim gücü belirli alanlarda çok düşükken, 4.5G ile bu sorunun çözülüp çözülmeyeceği akıllarda büyük soru işareti yarattı. Fakat 4.5G ile beraber çekip problemi tarihe gömülmüş olarak kabul ediliyor. Ayrıca 1 km’den daha uzun tüneller ve konvansiyonel tren hatları bile kapsama alanına dahil edilecek. Böylece tünele girildiğinde bağlantı kopması gibi sorunlarla karşı karşıya kalmayacağız.

4.5G teknolojisi tüketicilerin faturalarını yükseltecek mi?

3G teknolojisi kullanıcıların genel GB kullanım oranına bakılırsa; Türkiye; ortalama olarak, cepten aylık 1GB internet kullanıyor. Bu sonuçlar 4.5G ile beraber 3GB’a çıkması öngörülüyor. Bu da, daha fazla veri karşılığı daha fazla fatura ödenmesi anlamına geliyor. Fakat Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), bu sorunu çözmek için harekete geçti. 4.5G ile artacak veri kullanımına karşılık tüketicinin cebinin yanmamasının önüne geçmek için çalışmalara başlandı. Bu nedenle internet paketlerinin birim fiyatlarının düşürülmesi planlanıyor.

Operatörlerin 4.5G için bizlere sunduğu Paket ve Veri Ücretleri

 Turkcell

  • 250 MB (Tanışma Paketi)  7 TL / AY
  • 4GB Paketi (Hız 7.2 Mbps) 40 TL / AY
  • 8 GB İnternet Paketi 69 TL / AY

Vodafone

  • Avantaj 250 MB 14 TL
  • Aylık 1 GB 24,00 TL
  • Aylık 4 GB  49 TL (Hız 7.2 Mbps )
  • Aylık 6GB 70 TL

 Turk Telekom

  • 250MB 12TL / Ay
  • 1GB 19TL / Ay
  • 4GB 43TL / Ay

4.5G vatandaşın cebini epey yakacak gibi gözüküyor.  Verilen vaatlere göre,  2GB’lik bir veriyi indirme süresi 2 dakika olacak. Peki 2 GB’lık paket satın aldığımızda 2GB’lik bir filmi 2 dakikada indirdik diyelim. Geriye kalan 29 gün 23 saat 58 dakika içerisinde vatandaşın internet paketi olmayacak mı ?

Cepten internetimizin hızlanacağı söz konusu olsa da bu “Veri indirme hızı, Türkiye’nin her noktasında aynı olacak mı?” akıllara takılan büyük soru işaretlerinden bir tanesi. Kapsama alanının her yerde aynı kuvvette olması ve cepten internet hızının aynı olması, sadece kağıt üzerinde belirtilen bir durum olacağı düşünülüyor.

Bekleyelim, görelim; bakalım 1 Nisan 2016 tarihinde hayatımızda neler değişecek?

Kadir Has University