Avataria: Çocuklar İçin Dijital Tehlike

Çağımız teknoloji çağı ve bu çağda İnternet kullanım yaşı çok aşağılara indi. Neredeyse her ağlayan çocuğa tablet verilen bu dünyada, çocukların İnternet’ten uzak kalması imkansız bir hâle büründü. Çocuklarımız İnternet ile  büyürken ne kadar güvenli durumdalar? Çocuklar İnternet’te gezinirken zararlı reklamlara maruz kaldığı gibi oynadıkları oyunlarda da bu durum gerçekleşiyor. Bu tehlikeli duruma bir Facebook oyunu eklendi, Avataria.

Avataria ND

Olay “soguk ulke” adlı kullanıcının Ekşi Sözlükte girdiği entry ile patlak verdi. Facebook üstünden oynanan oyun küçük yaştaki kullanıcıların son dönemdeki yeni favorisi. Avataria oyununda sadece küçük yaştaki çocuklar yer almıyor, art niyetli diyebileceğimiz yetişkin insanlar da oyunda birer hesap sahibi. Kullanıcıların kendilerine yarattığı karakterler üzerinden oynanan oyunda, insanlar birbirleriyle oyun içinde tanışıp bar, cafe gibi ortamlara gidebiliyor. Kendi avatarları üzerinden sohbet edebiliyorlar, art niyetli bu kişiler çocukların avatarlarını ev ortamına götürüyorlar. Art niyetli kişiler tam bu alanda devreye giriyor. Karşılarındaki çocuklarla cinsel içerikli diyalogda bulunan kullanıcılar, çocuklara tehdit saçıyor. Çocukların ebeveynlerinin evde olup olmadığını sorguladıktan sonra, ebeveynlerin eve geldiği takdirde kendilerine bunu bildirmesi isteğinde bulunuyorlar. Bunun garantisini alan kişiler çocuklarla cinsel içerikli sohbetlerini gerçekleştiriyorlar.

Avataria ND 2

“Sosyal arkadaşlık oyunu adı altında ilerleyen bu oyuna ne yapılmalı?” sorusu akıllara birbirinden farklı cevapları da getiriyor. Öncelikle çocukların daha sıkı denetlenmesi gerek. Tablet, telefon ve bilgisayar başında bırakılan çocuklar her saldırıya açık konumda. Bu durumda ailelerin denetimine büyük ihtiyaç var. Öte yandan, oyun geliştiricilerinin oyuncuları koruması ve bu durumlara mahal vermemesi gerek.

Beril Dinç
Kadir Has Üniversitesi – Yeni Medya