Apple Music Vs Spotify

Apple‘ın ve Spotify‘ın müzik sektörüne el atmasıyla insanların yasal yollarla internetten müzik dinleme oranları daha da arttı. CD ve kaset devrini tarihe karıştıran korsan mp3’ün de neredeyse sonuna yaklaşıldı. İnsanlar artık farklı uygulamaları kullanarak kendilerine listeler yapıp, kendilerini birer DJ konumuna getirebiliyorlar. Aslında Apple Music ve Spotify en basit tanımıyla birer müzik dinleme ve indirme servisi. Spotify’la daha önce tanışmıştık ancak Apple Music ülkemize yeni geldi. Bu iki hizmeti birbiriyle kıyaslayacak olursak gözümüze çarpanlar noktalar şunlar:

Spotify

Ses Kalitesi:  

İki hizmette de 30 milyonu aşkın şarkı bulunuyor. Tabii bu şarkılarda ses kalitesi de çok önemli. Apple Music ile kıyaslandığında Spotify’ın ses kalitesi bir tık daha ilerde görünüyor. Apple Music dinleyenlerine 256 Kbps kalitede ses sunarken Spotify 320 Kbps ses kalitesi sunuyor. Unutmayalım ki bu değerlendirme Premium kullanıcılar için geçerli.

Üyelik Seçenekleri:

Hem Apple Music için hem de Spotify’da en basit üyelik seçeneği aylık 9.99 TL. Bu hizmeti ilk kez deneyenler için Spotify 1, Apple Music 3 ay ücretsiz deneme süresi veriyor. Bu durum sizin adapte olmanız veya hangi üyelik paketini seçeceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.

Artist Radio: 

Artist Radio yani sanatçı radyosu otomatik olarak bir sanatçıya dayalı bir müzik programı oluşturur ve diğer benzer sanatçıları oluşturduğu “akıllı” bir radyo kanalı yaratır. Daha yeni olmasına rağmen Apple Music Spotify’a göre bu konuda daha başarılı. Oynattığınız parçaya veya sanatçıya göre daha net ve tekrarlanmayan sonuçlar veriyor. Spotify’da tekrarlanan sanatçı ve şarkı önerilerine karşı Apple Music bu alanda önde.

S-AArayüz ve Önbellek: 

Apple Music’de sistem henüz oturmuş değil ve pek kullanıcı dostu olduğunu şu an için söyleyemeyiz. Spotify’da oturmuş ve kolay kullanılabilen bir sistem mevcut. Konu önbelleğe geldiğinde ise Apple Music işlemciyi yormayan ve önbelleği doldurmayan bir yapıya sahip ancak Spotify dosyaları kolay açabilmek için müzikleri önbelleğe aldığı için bir müddet sonra kullandığınız aygıtta yer kaplamaya başlıyor ve telefonun RAM’ini Apple Music’e göre daha fazla kullanıyor. Bu açıdan, stabilitesi sayesinde Apple Music daha az şarj yemiş oluyor.

Platform:

Kullanılan platformlara göre Spotify öncül durumda. Spotify IOS, Android, Web, WindowsPhone, Linux (Beta) ve PlayStation sistemlerinde kullanılabiliyor ancak Apple Music sadece Android ve IOS sistemli aygıtlarda kullanılabiliyor.

Farklı özellikleri karşılaştırıldığında siz olsanız hangisini seçerdiniz ?

Beril Dinç
Kadir Has Üniversitesi – Yeni Medya