Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’u tanıttı

Apple dün gerçekleştirdiği lansman ile iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini tanıttı. Lansman Türkiye saatiyle 20:00’da başladı. Apple’ın CEO’su Tim Cook etkinliğin başında App Store’dan indirilen uygulama sayısının 140 milyarı geçtiğini açıkladı.

Yeni iPhone’ların Özellikleri

iPhone 7 ve 7 Plus’lar Jet Black ve Black adıyla iki farklı siyah renk ile geliyor. Home tuşuna basınca duyarlılık özelliği getiren Apple artık home butonuna baskı uyguladıkça farklı tepkiler alacak. Dün tanıtılan iPhone 7 modellerinin bir diğer yeni özelliği ise artık suya ve toza dayanıklı oluşu ancak belirtmek gerekir ki ıslak bir iPhone’u şarj etme konusunda müşterilerini uyaran Apple yaptığı açıklamada, “sıvı temasına bağlı hasarlar garanti kapsamında değildir” ifadesine yer verdi.

iphone-7-su-gecirmezlik
siyahlar

İphone 7 ve 7 Plus’ın ön kamerası 7 megapiksel ve HD çözünürlükte görüntü alabiliyor. iPhone 7 ve 7 Plus’ın ayrılan özelliklerinden biri olan arka kamerada ise, iPhone 7 arka kamerası 12 megapiksel, 7 Plus’ın  ise her biri 12 megapiksel olan iki arka kamerası mevcut. iPhone 7 Plus’ın iki arka kamerasından biri geniş açı diğeri de telefoto lensi görevi görüyor. Bu sayede iPhone 7 Plus daha fazla zoom yapabilecek.

kamera

Lansmanda yeni iPhone’ların A10 çip ile geleceği ve bu çip sayesinde bir önceki model olan iPhone 6’ya göre işlem hızının 2, grafik hızının da 3 kat daha hızlı, daha önceki iPhone’lara göre en uzun pil ömrüne sahip olacağı açıklandı. 16 GB’lık versiyonunu tedavülden kaldıran Apple, yeni telefonlarında 32 GB, 128 GB ve 256 GB kapasiteyle gelecek.

Sızıntılar doğru çıktı kulaklık girişi iPhone’lardan kaldırıldı

Yeni iPhone’larda artık stereo hoparlörler bulunuyor. Sızıntılarda gördüğümüz gibi iPhone’larda kulaklık girişi olmayacak. Kulaklık girişi Lightning olacak ve Lightning’e uyumlu olması için kulaklık dönüştürücü aparatı kullanılabilecek. Lightning kulaklıkların yanı sıra AirPods isimli yeni kulaklıklar da kullanılabilecek. AirPods kablosuz ve gürültü engelleme özelliğiyle dikkat çekiyor. AirPods’un 4 saat aralıksız çalışma süresi sunuyor, şarjı bittiğinde ise özel tasarlanan kutusu ile şarj oluyor.

lightningairpods

Fiyatları ne olacak?

Lansmanda, 32 GB iPhone 7’nin 649$, 32 GB iPhone 7 Plus’ın ise 769$’dan satışa sunulacağı açıklandı. Apple’ın yeni iPhone’larını almak isteyenler 9 Eylül’de ön sipariş verebilecek, telefonlar ise 16 Eylül’de satışa sunulacak.

 

Beril Dinç
Kadir Has Üniversitesi – Yeni Medya