10.000 Karakter Yuttum

Facebook’tan sonra en çok kullanılan yazı yazabildiğimiz sosyal medya platformu Twitter 2015’in sonlarına doğru medyaya 10.000 karaktere çıkabiliriz haberi düşürdü. Twitter 140 karakter ile bilinen, insanları buna ayak uydurmak zorunda bırakan bir yapıya sahipti. İnsanlar 140 karakterle her şeyi özet halde okuyabiliyor ve yazabiliyordu. Büyük haber firmaları ve şirketler bile 140 karakterle en güzel reklamı ve haberi vermeye çalışıyordu.

Twitter’ın borsada düşüşe geçmesi, Jack Dorsey’in CEO’luktan vazgeçmesi olayları karmaşık hale getirdi ve devamında da Twitter’ın geleceği ne durumda soruları sorulur oldu. Jack Dorsey, naam-ı diğer @Jack CEO’luk görevine geri döndü ancak şirkette istifalar patlak verdi. Tam bu anda bir sıçrama yapması gereken Twitter 10.000 karaktere geçeceğinin sinyallerini verdi. Bu durum insanlara nasıl yansıyacak merak konusu. Çoğunlukla insanlar Twitter’a anlık haberleri özet halde almak için giriyor. Twitter’ki haberleşmesi sayesinde Gezi olayları, Arap Baharı gibi pek çok olayda haber ve haberleşme sağlamıştı.

T3Karakterdeki limitin aşırı sıçraması Twitter’ı birden Facebook yapabileceği gibi şirketin resmi olarak batmasına da sebep olabilir. Özet haberler almak isteyen ve dev haber kanallarını sistemine ayak uydurtan Twitter uzun yazılarda ne yapacak merak ediliyor. Siteden özet haber almak isteyen insanlar 10.000 harfe yakın haberleri okuyacak mı ? Siteye eskisi kadar giriş çıkış olacak mı ve tweetler eskiye nazaran ne kadar okunacak bunlar kafalarda soru işaretleri bırakıyor.

Twitter yıllardır 140’ın sembolü oldu, “düz ayak 200 yapın rahat edelim” dediğimiz zamanalar oldu ancak hiçbir zaman 10.000 karakter olacağını düşünmemiştik. Yeni karakter sayısı neler getirir, insanları cezbedebilir mi bilinmez ama bazı şeylerin değişeceği kesin gibi duruyor.

Beril Dinç
Kadir Has Üniversitesi – Yeni Medya